Rozwój osobisty – książki, które mogą się przydać

książki-rozwoj

W czymś tak istotnym i szeroko pojętym, jak rozwój osobisty książki z pewnością mogą się przydać. Pozwalają się nam nie tylko dokształcać, ale także stanowią rolę „przenośnego coucha”. Dzięki nim poszerzamy swoje horyzonty i wciąż odkrywamy nowe, ważne kwestie. Jakie książki najlepiej przyczynią się do rozwoju osobistego?

„Ograć Nawyki” Jadwigi Korzeniewskiej

Jednym z kluczowych dla rozwoju osobistego pojęć jest zmiana. Często hamują ją nasze własne nawyki. W swojej książce „Ograć nawyki: Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej” Jadwiga Korzeniewska przybliża czytelnikowi działanie ludzkiego mózgu. To bowiem on sprawia, że jesteśmy niejako uodpornieni na zmiany. Sposobem na oszukanie tych nawyków mogą być gry, które prowadzimy sami ze sobą. Autorka pisze o ich specyfice i mechanizmach, które – odpowiednio wprawione w życie – skutkują zmianą, a co za tym idzie, rozwojem osobistym.

„Plan lotu” Briana Tracy’ego

Na rozwój osobisty często brakuje nam czasu. Właśnie to podkreśla Brian Tracy, autor książki „Plan lotu: Prawdziwy sekret sukcesu”. Właściwie jest to pozycja o charakterze biznesowym, jednak zawarte w książce porady przydadzą się każdemu. Przede wszystkim można nauczyć się z niej właściwej organizacji pracy. Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele (a może dopiero myślisz nad wyznaczeniem ich), musisz odkryć drogę, która do nich zaprowadzi. W tym właśnie pomaga ta książka.

GTD

Ten skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia „Getting Things Done”, które można przetłumaczyć na polski mniej więcej jako: doprowadzanie roboty do końca. Jest to metoda działania, polegająca na – jak można się tego domyślić – doprowadzaniu do końca spraw, które się zaczęło. Jej autor, David Allen, opisał ją w książce, którą w Polsce wydano pod tytułem „Sztuka efektywności. Skuteczna realizacja zadań” lub też „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności”. Allen proponuje ciekawą metodę grupowania zadań, które stoją przed czytelnikiem. Od tych, na których wykonanie potrzeba tylko kilku chwil, aż po te długoterminowe, roczne, wieloletnie, a nawet takie, które rozkłada się na całe życie. Dzięki podręcznikowi można nauczyć się, jak doprowadzać je wszystkie do końca i odnieść sukces.

Dla couchów

Trenerom rozwoju osobistego może przypaść do gustu książka „Od przewodnika do inspiratora” Roberta Diltsa. Autor opisuje w niej nie tylko różne kwestie związane z couchingiem, ale radzi, jak „trenować” innych. Dzięki temu można przecież nauczyć się również wiele o samym sobie.

Do pojęć takich jak rozwój osobisty książki podchodzą na przeróżne sposoby. Powyższa lista zawiera tylko cztery tytuły, ale w żadnym wypadku nie wyczerpuje tego modnego tematu.\

Zapoznaj się również z artykułem:

Psycholog sportu nie tylko dla zawodowców