Podesty ruchome – garść informacji

  Podesty ruchome są to specjalistyczne maszyny budowlane, zwane są one także dźwignicami. Rola tych maszyn budowlanych jest bardzo znacząca, bowiem służą one do przemieszczania między innymi osób oraz materiałów budowlanych. Co ważne, tego typu maszyny mogą działać zarówno w pozycji pionowej jak i również poziomej. Wyżej wymienione podesty ruchome złożone są z dwóch podstawowych elementów, do których można zaliczyć kosz oraz gondolę. Owe elementy mogą być zawieszone między innymi na cięgniku bądź też mogą być one podnoszone na dźwigniku. Podesty ruchome są niezastąpione przy wszelkiego rodzaju pracach wysokościowych. Podesty ruchome różnią się w sposób szczególny cechami konstrukcyjnymi. Ze względu na te cechy, podesty ruchome można wyróżnić wiszące, masztowe oraz przejezdne. Do ostatniej kategorii można zaliczyć podesty samojezdne.

   Podesty wiszące w swojej konstrukcji posiadają platformę roboczą. Wyposażone są one również w liny nośne oraz w bardzo istotne – liny bezpieczeństwa. Mają one również wciągarki w swojej konstrukcji. Owe wciągarki instalowane są na platformie roboczej. Mogą być one również instalowane na konstrukcji nośnej podestu. Innym rodzajem podestów są modele masztowe. Określane są one również jako samowznoszące się. Posiadają one w swojej złożonej konstrukcji, maszt (jak nazwa wskazuje) jak i również platformę roboczą. Ich konstrukcja opiera się na specjalnej podstawie czyli podwoziu. Modele ruchome należą do kolejnej kategorii podestów ruchomych. Skonstruowane są one zasadniczo z podwozia oraz platformy roboczej. Podesty ruchome tak zwane przejezdne, mogą być instalowane na podwoziach wyposażonych we własny napęd jazdy. Oprócz wyżej wymienionego podziału, można również podesty ruchome podzielić rodzajem konstrukcji nośnej. W takim podziale można wyróżnić następujące podesty ruchome:

  • teleskopowe,
  • przegubowe,
  • przegubowo-teleskopowe
  • oraz nożycowe.

    Osoba korzystająca z wyżej wymienionych podestów, musi wcześniej zaliczyć kurs na operatora tego typu maszyny. W zależności od specyfikacji urządzenia oraz jego gabarytów, podesty ruchome mogą mieć szerokie zastosowanie przy pracach wewnętrznych oraz zewnętrznych. Bardzo często używa się tych maszyn w magazynach, przy budowie galerii handlowych. Sprawdzają się one również przy konserwacji. Wiele z wyżej wymienionych modeli tych maszyn budowlanych może być wykorzystywanych również na terenach nieutwardzonych. Z kolei przegubowe konstrukcje umożliwiają wykonywanie pracy nawet nad różnego rodzaju przeszkodami. Popularne modele mają najczęściej udźwig do nawet 200 – 250 kilogramów. Wysokość urządzeń różni się w zależności od konkretnego modelu, choć najczęściej nie przekracza ona 40 metrów. Modele napędzane elektrycznie nie wysyłają szkodliwych związków do atmosfery. Z tego powodu stosuje się je najczęściej w zabudowaniach, w galeriach handlowych czy też magazynach. Dają one duży komfort pracy. Tego typu maszyny budowlane konstruowane są w sposób bezpieczny dla osób, które znajdują się na platformie roboczej.

Spojrzyj również na:


http://jlg.pl/firma