Zakłady pogrzebowe, jako miejsca pracy, nie cieszą się ani zbyt dobrą opinią, ani popularnością – nie zauważy się tam długiej listy chętnych na zajęcie wolnego stanowiska. Pracownicy są często narażeni na osłabienie swojego zdrowia (zwłaszcza psychicznego), stąd jako jeden z wymogów pracy podaje się mocne nerwy. Co sprawia najwięcej trudności w pracy w takich firmach i z czego składa się ich oferta podstawowa?
Najbardziej znane usługi pogrzebowe
Oczywiście, wszelkie podjęte działania prowadzą do odpowiedniego przygotowania ciała do pochówku. Zakłady pogrzebowe, bazując na rozmowie z klientem, oszacowują jego oczekiwania oraz określają szczegóły współpracy, na przykład, jakiego typu bedzie to uroczystość; świecka czy religijna. Bardzo często załatwiają w urzędach wszelkie niezbędne formalności, wyręczając pozostajacą w żałobie rodzinę – między innymi akt zgonu; pomagają w doborze trumny, urny oraz nagrobka, prezentując szeroką gamę różnych modeli; a także zajmują się kwestią lokalizacji grobu na cmentarzu.
Ciało do czasu pogrzebu przechowywane jest przez zakład pogrzebowy w specjalistycznej chłodni, a następnie – w zależności od rodzaju pochówku, transpotowane do Kościoła lub urzędu. Przygotowywaniem, czyli wykopywaniem odpowiedniej wielkości grobu, transportem trumny, umieszczeniem w ziemi oraz jej przewozem zajmują się pracownicy firmy, zwani żałobnikami. Biorą oni czynny udział w pogrzebie. Zakłady pogrzebowe zwykle czynne są całodobowo. Niektóre z nich oferują także przygotowanie wiązanek, wieńców oraz ozdób, takich jak krzyże, dowożonych bezpośrednio na miejsce pogrzebu.
Dodatkowe usługi
Wiele zakładów pogrzebowych oferuje również możliwość skorzystania z usług tanatokosmetyka i tanatopraktora. Są to profesje, wywołujące spory dyskomfort. Nie wszyscy umierają w sposób naturalny, można wręcz rzec: spodziewany. Jeśli rodzinie zależy na pogrzebie z otwartą trumną, często pośmiertelny wizerunek zmarłego wymaga poprawy. Tanatokosmetyk pracuje więc nad ożywieniem ciała na specjalne życzenie. Za pomocą specjalnych kosmetyków upodabiaja śmierć do zwykłego snu, na przykład poprawiając koloryt skóry oraz wykonując ostrzejszy makijaż. Zajmują się również oczyszczaniem oraz ubieraniem zmarłych.
Praca tanatopraktora wymaga nieco większych kwalifikacji. Za pomocą specjalnych narzędzi, wosku oraz silikonu, naprawia oraz uzupełnia uszkodzenia ciała, powstałe na przykład z powodu wypadku, w którym zmarły brał udział. Jest to najbardziej wymagajace stanowisko w zakładzie pogrzebowym, często prowadzące do znacznego pogorszenia się zdrowia psychicznego specjalisty.
Kto pracuje w zakładzie pogrzebowym?
Mimo wielu negatywnych skojarzeń, związanych z tego typu pracą, pracownicy firm zajmujących się pochowkiem, często są osobami empatycznymi oraz troskliwymi – przynajmniej ci, którzy mają bezpośredni kontakt z załamaną rodziną. Muszą jednak zachować mocne nerwy oraz przygotować się na niekiedy drastyczne doświadczenia. Z pewnością, nie jest to praca dla wszystkich. Często wymaga poświęcenia.
Szukasz pomocy? Sprawdź: https://jakubisiak.eu/zaklad-pogrzebowy-warszawia-ochota/