Komu i w czym pomaga biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe to jednostka, z której pomocy korzysta większość firm, ale też wiele osób prywatnych. Pracują w nim głównie wykwalifikowani księgowi, a czasem także prawnicy. Zatrudnieni powinni wyróżniać się dogłębną znajomością przepisów podatkowych, a także rozbudowaną wiedzą z zakresu finansów, głównie księgowości i rachunkowości. Ważne też, by stale aktualizowali swoją wiedzę i potrafili dostosować się do różnych oczekiwań klientów. Czym charakteryzuje się oferta dobrego biura i do kogo konkretnie jest kierowana?

Usługi z zakresu księgowości
Biuro rachunkowe pomaga swoim klientom w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów. Jest to usługa kierowana do wszystkich firm, w tym także do ludzi prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zajmuje się również rozliczeniami podatkowymi właścicieli firm oraz pracowników, a także rozliczaniem podatku od towarów i usług VAT. Ponadto biuro rachunkowe może prowadzić księgi handlowe oraz ewidencję środków trwałych i ewidencję przychodów, niezbędną w przypadku płacenia podatku zryczałtowanego. Sporządza też roczne bilanse księgowe. O ile małe firmy i ludzie prowadzący jednoosobową działalność najczęściej korzystają z usług biur rachunkowych sporadycznie, gdy pojawia się konkretna potrzeba, o tyle średnie i duże przedsiębiorstwa potrzebują zwykle kompleksowej obsługi we wspomnianym zakresie.

Usługi kadrowo-płacowe
Biuro rachunkowe http://katax.com.pl zajmuje się dokumentacją pracowniczą i prowadzi akta osobowe. Przygotowuje raporty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie przesyła je do określonej placówki. Ponadto biuro może odpowiadać za sprawy podwładnych, głównie te związane z ZUS-em i składanymi w nim deklaracjami. Do tego biuro księgowe z reguły sporządza informacje pracownicze, a także listę płac i rachunków, które mogą być wykorzystane przy zawieraniu umów o dzieło lub umów-zleceń.

Doradztwo  podatkowe, kredytowe i inne
Większość biur rachunkowych, jak np. działające na warszawskim Mokotowie biuro katax.com.pl, świadczy także rozbudowane usługi konsultacyjno-doradcze. Są one kierowane nie tylko do przedsiębiorstw. Część z nich proponowana jest osobom fizycznym. Chodzi tu, przede wszystkim, o pomoc w corocznych rozliczeniach podatkowych. Biuro wspiera także w otwieraniu biznesu, doradzając np. w sprawach rejestracji firmy w urzędach. Oferowane są też szeroko rozumiane konsultacje finansowe, które mają pozwolić na podniesienie jakości prowadzenia podmiotu gospodarczego. W firmach biura księgowe doradzają w kwestii starań o dotacje, optymalizację podatkową, czy uregulowanie zaległych opłat należnych ZUS-owi bądź Urzędowi Skarbowemu.