https://vmotors-lubin.volvocars-partner.pl/oferta/samochody-uzywane

Jak zorganizować pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dla nas szokiem. Często pod wpływem emocji zaczynamy działać chaotycznie, nie pamiętamy o załatwieniu ważnych spraw. A przecież trzeba zorganizować pogrzeb, z czym wiąże się wiele formalności.

Co należy załatwić po śmierci członka rodziny?

Najważniejsze jest, by lekarz wydał kartę zgonu. Bez tego dokumentu nie załatwimy innych formalności. Z kartą zgonu należy się udać do urzędu stanu cywilnego, a także zakładu ZUS i miejsca pracy zmarłego.

Karta zgonu jest także potrzebna do zorganizowania pogrzebu.

Jak przygotować pogrzeb?

Gdy już otrzymamy kartę zgonu możemy zacząć myśleć o pochówku. By do niego doszło trzeba zamówić trumnę lub urnę, kupić wiązanki i wieńce, zorganizować oprawę muzyczną a także powiadomić rodzinę i powiesić klepsydrę. Należy również opłacić kwaterę na cmentarzu, ustalić z kapłanem formę pochówku (lub załatwić pogrzeb świecki). Najcięższe dla rodziny zwykle jest przygotowanie ciała zmarłego.

Nie wszystkie te sprawy trzeba załatwiać samemu.

Jakie usługi świadczy zakład pogrzebowy?

W zakładzie pogrzebowym zamawiamy trumnę i kondukt żałobny. Instytucja ta może nam jednak pomóc znacznie bardziej. Zakład pogrzebowy:

  • ustali z nami datę pogrzebu i powiadomi księdza lub zarządcę cmentarza;
  • pomoże załatwić oprawę muzyczną, kwiaty i obrządki religijne;
  • zorganizuje chłodnię, w której będzie można przechować ciało;
  • przygotuje zmarłego do pogrzebu (ubiór, makijaż lub kremacja)

Trauma po śmierci kogoś bliskiego może nam utrudniać pamiętanie o wszystkich formalnościach. Dlatego często łatwiej jest zapłacić więcej w zakładzie pogrzebowym i mieć pewność, że wszystko zostanie załatwione na czas.

Wówczas na nas spoczywać będzie powiadomienie rodziny, a później w spokoju będziemy mogli opłakiwać zmarłego.