warszawa.bawariamotors.mini.com.pl

Jak wybrać okna do łazienki?

Wybór odpowiednich okien do łazienki wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. Nie wszyscy bowiem mają świadomość czym należy się sugerować przy dokonaniu ostatecznego wyboru. Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że łazienka jest jednym  z najbardziej newralgicznych pomieszczeń w całym domu. Konieczność zachowania optymalnej wentylacji, a także wahania temperatur i duża wilgotność powietrza powodują, że zdecydowanie się na stolarkę okienną wymaga odpowiedniego przygotowania i przemyśleń. 

Właściwie dobrane oraz zamontowane okna umożliwią bowiem na liczne korzyści, do których należy zaliczyć doświetlenie wnętrza, odpowiedni przepływ powietrza czy ochrona konstrukcji przez ewentualną penetracją wody.

Materiał

Materiał, z którego zrobione jest okno jest jednym z bardziej istotnych czynników wpływających na optymalną funkcjonalność, właściwości izolacyjne, a także zachowanie nienagannego wyglądu.

W przypadku tak wymagającego zadania zdecydowanie najlepiej egzamin zdadzą trwałe oraz niezawodne okna PCV. Materiał nie tylko nie będzie absorbował wody, ale również będzie niezwykle odporny na działanie czynników biologicznych, chemicznych i atmosferycznych. Decydując się na zakup takich okien nie trzeba obawiać się wypaczeń lub zniszczenia profili nawet podczas wieloletniej eksploatacji. Ponadto w porównaniu do drewnianych okien, stolarka PCV nie będzie wymagała specjalnej konserwacji. Z kolei utrzymanie jej w czystości ograniczy się tylko i wyłącznie do systematycznej pielęgnacji.

Wentylacja

Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku niewłaściwej cyrkulacji powietrza w oknach będzie dochodziło do skraplania się pary wodnej, co w konsekwencji może doprowadzić nie tylko do zawilgocenia materiałów konstrukcyjnych i izolacji, ale równie rozwoju pleśni i grzybów. Oczywiście duża szczelność nie będzie stanowiła większego problemu jeżeli dany użytkownik zainwestuje w sprawnie funkcjonującą wentylację. Trzeba zatem zadbać, by okno w łazience było wykonane trwałego materiału, a także było wyposażone w rozwiązania umożliwiające swobodne wietrzenie nawet późną jesienią czy zimą. Problem związany z wymianą powietrza w upalne czy zimne dni można rozwiązać przez zakup odpowiednich nawiewników. Ponadto specjaliści rekomendują postawienie na okna, które posiadają klamkę z kluczykiem z funkcją mikrouchylenia. Pozwoli to bowiem na bardzo sprawną regulację strumienia powietrza, które będzie wpływało do wnętrza bez względu na aktualne warunki pogodowe.

Komfort termiczny

Kolejnym aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę wybierając okna do łazienki jest komfort termiczny. Należy mieć świadomość, że łazienka należy do pomieszczeń, gdzie utrzymanie właściwej temperatury ma bardzo istotne znaczenie jeżeli chodzi o komfort osób z niej korzystających. Warto wiedzieć, że im niższy współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw będzie posiadała wybrana opcja tym więcej stopni Celsjusza pozostanie w tym pomieszczeniu. Będzie można wtedy dostrzec niższe rachunki za ogrzewanie. 

Producenci okien: