janki.bmw-bawariamotors.pl/

Jak wybrać okna do domu energooszczędnego?

Charakterystyczne cechy domów pasywnych

Domy pasywne nastawione są na pobieranie energii z zewnątrz, charakteryzują się małym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Zazwyczaj taki dom, musi spełniać dużo rygorystycznych wymogów, aby nie trzeba go było dogrzewać.

Dużą wagę przykłada się do projektu domu oraz do materiałów, z którego budynek jest wykonany. Zazwyczaj dom ma kształt prostokąta a dach jest dwuspadowy. Są też odstępstwa od tej reguły. Na dachach często zakłada się ogniwa fotowoltaiczne, które w razie konieczności są dodatkowym źródłem ciepła. Możemy też ogrzewać za ich pomocą wodę do kąpieli lub do mycia naczyń. Pierwotne domy pasywne miały małe okna, nowoczesne projekty uwzględniają już większe okna.

Jakie warunki muszą spełnić okna w domu pasywnym?

Okna muszą spełniać specjalne wymogi, aby mogły być montowana w energooszczędnych budynkach. Najważniejszy parametry, który jest brany pod uwagę przy wyborze okien to przenikalność świetlna. Szyby w takich oknach składają się zazwyczaj z trzech tafli. Dodatkowo w ramach umieszczone są specjalne wkładki termoizolacyjne. Zazwyczaj duże okna montowane są od południowej strony budynku, mniejsze zaś od północnej. Południowa ekspozycja powoduje, że maksymalnie wykorzystuje się promieniowanie słoneczne do ogrzania pomieszczeń. Dobry projekt uwzględni też ograniczenie powstawania tak zwanych mostków termicznych. Eliminuje się ja za pomocą dokładnej izolacji miejsc styku murów z oknami. To zadanie może wykonać, jedynie firma specjalizująca się w budowie domów energooszczędnych.