Drukarki 3d dla każdego.

Technologia druku jest znana już od zamierzchłych czasów, gdy Gutenberg wynalazł swoja pierwszą czcionkę i rozpoczął masowe kopiowanie. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, a szczególnie w dwudziestym wieku, gdy na rynek weszły drukarki 3d. Ich możliwości są nieco bardziej ograniczone niż się wydaje, a długość drukowania bardziej skomplikowanych elementów jest znaczna. Sprawdzają się za to fenomenalnie, jako materiał do produkcji prototypów, które później są testowane przez przemysł i udoskonalane tak, by w ostateczności uzyskać produkt, który jest wart swojej ceny.

Jedni z prekursorów trójwymiarowego drukowania postanowili jednak zminimalizować koszty i postawić na ogólną dostępność swoich produktów, które z ceny kilkuset tysięcy złotych w ubiegłym wieku mają podobno osiągnąć wartość rynkową nawet do kilkuset złotych. takie rozwiązanie zagwarantuje dostępnośc tych produktów dla każdego małego przedsiębiorstwa oraz doskonałą możliwość na popisanie się inwencją i bogatą wyobraźnią, której na pewno wielu osobom nie poskąpiono. Posiadanie własnej drukarki 3d umożliwi masową produkcję prototypów, z których zapewne wiele będzie zupełnie nieprzydatnych, ale zaś drugie tyle może okazać się strzałem w dziesiątkę. Gdy technologia udostępniana jest masowo to nie trudno o nowe cudeńka techniki, które z pewnością wzbogacą rynek o nowe i niezwykle wartościowe produkty, które warte będą niemal każdej ceny.

Wiele osób na tym skorzysta, trzeba jednak pamiętać, iż do druku 3d nie wystarczy tylko klikniecie przyciskiem start, potrzeba jeszcze projektu, który zostanie zrealizowany za pomocą drukarki 3d. By stworzyć ów projekt niezbędna jest wiedza z zakresu CAD, by w programie komputerowym móc narysować to co urodziło się w głowie. Projekt następnie wgrywa się do drukarki i trzeba tylko uzupełnić zapas materiału i można ze spokojem nacisnąć ten przycisk. Projektanci mają tu więc niezwykłe zadanie, a od ich umiejętności oraz znajomości odpowiedniego oprogramowania oraz możliwości konstrukcyjnych drukarek będzie zależało powodzenie całego przedsięwzięcia. Być może warto już dziś zmienić zawód i nauczyć się czegoś nowego w zakresie projektowania w jednym z najbardziej wymagających programów komputerowych do tworzenia grafiki i trójwymiarowych projektów.

Drukarki 3d zdecydowanie są przyszłością, w którą warto inwestować, jednak czy podbiją rynek, jeśli projektantów będzie zbyt mało. Każdy z pewnością chciałby mieć taki gadżet we własnym biurze, a może i domu, ale trzeba umieć go jeszcze wykorzystać.

Nowe i używane drukarki 3d: http://hexagongroup.pl/drukarki-3d/ !