Dlaczego foteliki z isofixem to najlepszy wybór?

Bezpieczeństwo dziecka jest zawsze najważniejsze, wiadomo to nie od dziś. Stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia w domu i nie tylko. Ważne jest również, aby nie narażać naszej pociechy podczas podróży. Na szczęście obowiązujące w naszym kraju przepisy są bardzo restrykcyjne w tym temacie. Do pewnego wieku, dziecko może być przewożone wyłącznie w specjalnym foteliku.

Na rynku dostępne są różne modele, wybór jest wprost nieograniczony. Wyróżniamy głównie takie, które zabezpiecza się pasem bezpieczeństwa, oraz foteliki z isofixem. Te pierwsze dostępne są właściwie od kiedy foteliki stały się obowiązkiem, po dziś dzień są z resztą chyba najpopularniejsze. Jest to spowodowane zapewne tym, że są powszechnie znane. Te z z systemem isofix natomiast są dość młodą alternatywą, ale już zyskują coraz to więcej zwolenników. Posiadają one punkty zakotwiczania w odpowiednich miejscach, w momencie kiedy chcemy zabezpieczyć fotelik w samochodzie, wystarczy podpiąć te elementy do ich odpowiedników usadowionych w siedzeniu auta lub na spodzie bagażnika. Foteliki te posiadają również nogę stabilizującą, która zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

Foteliki z isofixem mają wiele zalet. Najnowsze badania wykazują, że jest to najbezpieczniejszy istniejący system montażu fotelików. Na rynku dostępne są różne modele. Isofix posiadają zarówno nosidełka dla najmniejszych pociech, jak i większe foteliki. Ich dużą zaletą jest solidne połączenia siedzonka dziecięcego z samochodem, ponieważ zatrzaski w nich zastosowane sprawiają, że fotelik staje się nieodłącznym elementem pojazdu.

Warto zwrócić uwagę, że w klasycznie zapinanych siedzeniach, fotelik nie jest do końca stabilny, a jak powszechnie wiadomo, pasy bezpieczeństwa potrafią być zawodne. Poza tym, większe dzieci są w stanie odpiąć taki pas, chociażby nieumyślnie. Warto podkreślić również, że podczas mocowania fotelika pasem, łatwo jest popełnić błąd i zrobić to nieprawidłowo. System isofix natomiast jest bardzo prosty w obsłudze i montując fotelik nie ma właściwie możliwości, aby zrobić to źle, chociażby dlatego, że prawidłowemu mocowaniu towarzyszy charakterystyczne kliknięcie.

Oczywiście klasyczne zapinanie fotelika jest bezpieczne, ale wyłącznie w przypadku kiedy jest to zrobione prawidłowo, a niestety, statystyki pokazują, że w większości przypadków tak nie jest. Warto też wspomnieć, że aby można było zamontować foteliki z isofixem, nasze auto również musi posiadać ten system. Na szczęście jest on dostępny w wielu samochodach. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na to, aby fotelik taki był również dostosowany do tego, aby można było go montować w sposób klasyczny, czyli pasami bezpieczeństwa, ponieważ może wydarzyć się sytuacja kiedy to konieczny będzie przejazd innym autem, które może nie być dostosowane do naszego fotelika. Na szczęście większość siedzeń isofix posiada taką funkcję.

W zestawianiu tych dwóch systemów, bezapelacyjnie wygrywa isofix, jest prosty w obsłudze, a przede wszystkim bardziej bezpieczny, co jest przecież najważniejsze w przypadku przewożenia dzieci.

Wpis sponsorowany: https://www.dzieciecemarzenia.pl/blog/foteliki-isofix-dlaczego-warto-postawic/